Újabb rekordot döntött a globális aranykereslet a harmadik negyedévben, miután először lépte át a 100 milliárd dolláros határt. Az Arany Világtanács (WGC) jelentése szerint a globális keresletet főként a nyugati befektetők és a tehetős magánszemélyek vásárlásai hajtották - számolt be a Bloomberg.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
A kínai aranykereslet jelentősen visszaesett az év harmadik negyedévében, ami elsősorban a rekordmagas áraknak és a gazdasági lassulásnak tudható be. A Kínai Aranytanács adatai szerint az ékszerek iránti kereslet különösen nagy mértékben csökkent - írta a Bloomberg.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy legfeljebb 35 milliárd eurós rendkívüli makroszintű kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát - tájékoztatott az uniós parlament kedden.
Kína azt kérte a kisebb bankoktól, hogy számolják fel a vagyonkezelési üzletágaikat - írja forrásokra hivatkozva a Reuters.
A kínai központi bank az elemzői várakozásoknak megfelelően történelmi mélyponton, 3,45 százalékon tartotta az egyéves hitelek referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR) csütörtöki döntésével, és ugyancsak rekordalacsony, 3,95 százalék maradt az ötéves lejáratú hitelek kamata.
Meredeken emelkedett az elmúlt hónapokban az arany árfolyama, egymás után dőltek meg a korábbi rekordok. A geopolitikai feszültségek és az infláció is besegített, de az árfolyamot a központi bankok kereslete is felfelé segítette, soha nem vettek még annyi aranyat a jegybankok, mint 2022-ben és 2023-ban. A World Gold Council legfrissebb felmérése alapján a jegybanki aranyvásárlásoknak még nincs vége.
Az IMF szerint a brazil központi bank óvatosságot tanúsít a monetáris politika lazításának ütemével és időtartamával kapcsolatban, figyelembe véve véve a szoros munkaerőpiacot és az inflációs várakozásokat, miközben Brazília gazdasági növekedési kilátásait rövid távon mérsékeltnek, középtávon pedig 2,5%-ra javulónak ítéli.
Az elemzői várakozásoknak megfelelően történelmi mélyponton, 3,45 százalékon tartotta az egyéves hitelek referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR) hétfői döntésével a kínai központi bank, és ugyancsak rekordalacsony, 3,95 százalék maradt az ötéves lejáratú hitelek kamata.
A japán hatóságok ismét nyomás alatt állnak, hogy lépjenek fel a jen tartós gyengülése ellen, amelyet a kereskedők spekulációi és a lassú kamatemelési várakozások táplálnak, miközben az ország gazdasága egyre inkább importfüggővé válik.
A 2023 január elsejei 385,1 milliárd dollárhoz képest egy év alatt 68,2 milliárd dollárral (17,7 százalékkal) 316,8 milliárd dollárra esett Oroszország külső adóssága, ami 17 éve, 2007 január elseje óta a legalacsonyabb - közölte az orosz jegybank hétfőn.
A brit infláció februárban a várakozásoknál enyhén nagyobb mértékben csökkent, amely jelzés lehet a Bank of England számára, hogy a közeljövőben lehetséges lesz a kamatlábak csökkentése. A fogyasztói árak éves összevetésben 3,4%-kal nőttek, ami 2021 szeptembere óta a legalacsonyabb inflációt jelenti.
A korábbi kamatemelések ellenére Törökországban 15 havi csúcsra gyorsult az éves infláció februárban a hétfőn közölt adatok alapján.
Januárhoz képest csökkent az éves infláció az eurózónában, de az elemzői várakozást némileg meghaladta az áremelkedés mértéke – derül ki az Eurostat friss közléséből. Egyaránt igaz ez az inflációs főmutatóra és a maginflációra.
Volodimir Zelenszkij az összes befagyasztott orosz vagyon átutalását követelte országának. A közel két éve történt orosz támadás alkalmával a nemzethez intézett szerda esti videóbeszédében az ukrán elnök kijelentette: "itt az ideje maximális rendszerszintű veszteségeket okozni Oroszországnak. Ez különösen a befagyasztott orosz vagyonra vonatkozik, mind a terrorista államéra, mind a vele kapcsolatban álló személyekére".
A G7 országok és az EU azt fontolgatja hogy 250 milliárd dollár (83 ezer milliárd forint) értékű befagyasztott orosz vagyon felhasználásával finanszírozzák Ukrajna újjáépítését - számol be a Bloomberg meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. Amennyiben ez megvalósul, az valóban jelentős pénzügyi támogatást nyújthatna Ukrajnának a konfliktus utáni helyreállításban.
A kínai jegybank (PBOC) 995 milliárd jüannal (140 milliárd dollár) növelte a pénzügyi rendszer likviditását középtávú hitelprogramjának (MLF) keretében hétfőn.
Az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményei percről percre számolunk be.
Feltartóztatták a tankert.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?